Schedule for the month of October 2023
Sunday |
Monday |
Tuesday |
Wednesday |
Thursday |
Friday |
Saturday |
1
vs
OAC Fall Preview (River Greens GC)
Baldwin Wallace
vs
ITA Central Regional Championship
TBA
Ohio Northern
at
Denison Invitational - Day 3
TBA
|
2
vs
Ohio Northern at Findlay William Beall Fall Classic
|
3
|
4
Otterbein
at
Ohio Northern *
Final
3 - 0
Mount Union
at
Baldwin Wallace *
Final
3 - 0
Heidelberg
at
John Carroll *
Final
3 - 1
|
5
Capital
at
Mount Vernon Nazarene
Final
1 - 4
Capital
at
Mount Vernon Nazarene (OH)
Final
5 - 0
|
6
vs
John Carroll at Westminster College
6:30 p.m.
Muskingum
at
Carnegie Mellon
Final
1 - 3
Wittenberg
at
Mount Union
Final
3 - 0
|
7
vs
Baldwin Wallace at John Carroll Fall Invite
vs
John Carroll hosts JCU Fall Invite
vs
Marietta at John Carroll Fall Invite
vs
Mount Union at JCU Fall Invite
vs
OAC Fall Preview (River Greens GC)
vs
Wilmington at Pre-National Meet (Pa.)
11:00 a.m.
vs
Mount Union at Dickinson (Pre-Nationals)
vs
Heidelberg at Pre-National Meet (Pa.)
11:00 a.m.
vs
BW at Dickinson Pre-National Meet (Pa.)
Baldwin Wallace
at
Wash. & Jeff.
Final
8 - 1
Baldwin Wallace
at
Wash. & Jeff.
Final
7 - 2
Ohio Northern
at
Capital *
Final
3 - 0
Baldwin Wallace
at
Wilmington *
Final
3 - 0
Heidelberg
at
Mount Union *
Final
1 - 3
Marietta
at
John Carroll *
Final
1 - 3
Mount Union
at
Heidelberg *
Final
41 - 3
John Carroll
at
Marietta *
Final
31 - 28
|
8
|
9
vs
Mount Union at JCU Fall Invite
vs
Marietta at JCU John DiCillo Memorial Invite
vs
Heidelberg at JCU John DiCillo Memorial Invite
vs
Capital at JCU Fall Invite
|
10
Marietta
at
Mount Union *
Final
3 - 1
|
11
John Carroll
at
Baldwin Wallace *
Final
1 - 3
Ohio Northern
at
Heidelberg *
Final
2 - 3
Wilmington
at
Otterbein *
Final
0 - 3
|
12
|
13
vs
Wilmington hosts JennaStrong Fall Classic
5:15 p.m.
vs
Muskingum at WC JennaStrong Invite
vs
Marietta at WC JennaStrong Fall Classic
4:30 p.m.
vs
Heidelberg at WC Jenna Strong Classic
5:00 p.m.
|
14
vs
Wilmington at Baldwin Wallace
1:00 p.m.
vs
Ohio Northern at Bethel (Ind.)
vs
Otterbein at Augustana Invite
vs
Capital at Augustana Interregional Invite (Ill.)
vs
ONU at SUNY Geneseo Mile Woods Invite
Heidelberg
at
Otterbein *
Final
0 - 3
Muskingum
at
Baldwin Wallace *
Final
0 - 3
John Carroll
at
Ohio Northern *
Final
3 - 1
Carnegie Mellon
vs
Marietta
Final
3 - 0
Ohio Northern
at
John Carroll *
Final
14 - 44
Juniata
at
Baldwin Wallace
Final
3 - 0
Otterbein
at
Heidelberg *
Final
8 - 28
Baldwin Wallace
at
Muskingum *
Final
34 - 22
|
15
vs
Marietta at Wittenberg Fall Classic
vs
Muskingum at Wittenberg Classic
vs
Ohio Northern at Golfweek NCAA Div. III Fall Invite
vs
Otterbein at Wittenberg Fall Classic
vs
Otterbein at Wittenberg Fall Classic
vs
Marietta at Wittenberg Fall Classic
|
16
vs
Mount Union hosts Fall Phipps Memorial
vs
Mount Union Fall Phipps Memorial
|
17
|
18
Ohio Northern
at
Wilmington *
Final
3 - 0
Mount Union
at
Muskingum *
Final
3 - 2
Baldwin Wallace
at
Heidelberg *
Final
3 - 0
Otterbein
at
John Carroll *
Final
3 - 1
|
19
|
20
vs
Notre Dame College at BW
6:00 p.m.
vs
Heidelberg at Mount Union
vs
Ohio Northern at Wilmington
Muskingum
at
Ohio Northern *
Final
0 - 3
|
21
vs
Mount Union at St. Vincent (Pa.)
Baldwin Wallace
at
Otterbein *
Final
24 - 0
Otterbein
at
Baldwin Wallace *
Final
3 - 0
Wilmington
at
Mount Union *
Final
0 - 3
Capital
at
John Carroll *
Final
1 - 3
John Carroll
at
Capital *
Final
63 - 17
Mount Union
at
Wilmington *
Final
69 - 0
Ohio Northern
at
Muskingum *
Final
27 - 17
|
22
|
23
vs
Ohio Northern at NCAA Region V Showcase
vs
Capital at NCAA Great Lakes Preiview
|
24
vs
Capital host Capital Fall Classic for Morgan's Message
|
25
Baldwin Wallace
at
Ohio Northern *
Final
0 - 3
Muskingum
at
Wilmington *
Final
3 - 0
John Carroll
at
Mount Union *
Final
2 - 3
|
26
|
27
vs
Heidelberg at Ohio Northern
6:00 p.m.
Mount Union
at
Otterbein *
Final
0 - 3
|
28
vs
Baldwin Wallace at Fredonia (NY)
1:00 p.m.
vs
Heidelberg at Manchester (Ind.)
1:00 p.m.
vs
John Carroll at Ohio Northern
1:00 p.m.
vs
Mount Union at Oberlin
1:00 p.m.
vs
Wilmington at Wittenberg / Transylvania Tri-Meet
1:00 p.m.
vs
OAC Championship (Ohio Northern)
Heidelberg
at
Wilmington *
Final
3 - 1
Ohio Northern
at
Marietta *
Final
2 - 3
John Carroll
at
Muskingum *
Final
3 - 0
Baldwin Wallace
at
Capital *
Final
3 - 0
Capital
at
Baldwin Wallace *
Final
35 - 59
Otterbein
at
Mount Union *
Final
14 - 51
Wilmington
at
Heidelberg *
Final
35 - 49
Muskingum
at
John Carroll *
Final
13 - 42
Marietta
at
Ohio Northern *
Final
21 - 17
Otterbein
at
Case Western Reserve
Final
1 - 3
Ohio Northern
at
Butler
#
Final
46 - 78
|
29
|
30
vs
Otterbein at Berry Chick-Fil-A Invite
|
31
Case Western Reserve
at
John Carroll
Final
3 - 2
|
1
vs
Otterbein at Ohio Wesleyan
|
2
Baldwin Wallace
at
Cleveland St.
#
Final
48 - 96
|
3
vs
Muskingum at Ithaca Invite
vs
Baldwin Wallace at Malone
6:00 p.m.
vs
Mount Union at John Carroll
6:00 p.m.
vs
Ohio Northern at Calvin (Mich.) at Quad
Muskingum
vs
Bethany (W.V.)
Final
3 - 0
Bethany (W.V.)
at
Marietta
Final
1 - 3
|
4
vs
BW at Ithaca (NY) Invite
vs
Heidelberg at Adrian Invite
vs
Mount Union hosts Mount Union Inivite
vs
Ohio Northern at Mount Union Invite
vs
Baldwin Wallace vs. Heidelberg
vs
Baldwin Wallace at Ohio Wesleyan
1:00 p.m.
vs
Heidelberg at Ohio Wesleyan / Baldwin Wallace
vs
Wooster at Mount Union
Heidelberg
at
Baldwin Wallace *
Final
21 - 24
Otterbein
at
Ohio Northern *
Final
6 - 49
Mount Union
at
John Carroll *
Final
49 - 14
Wilmington
at
Muskingum *
Final
63 - 64
Wittenberg
at
Ohio Northern
Final
3 - 1
|